Home

Zdalne programowanie ESP8266

Niektóre układy które zbudowaliśmy zostały zamontowane w miejscach trudno dostępnych np. w puszkach instalacyjnych umieszczonych w ścianach naszych budynków. Nieraz zdarzyło się że trzeba skorygować np. IP,  nazwę, hasło lub inne parametry.
Kłopotliwy jest demontaż urządzeń z ich docelowych miejsc w których zostały zamontowane
i uruchomione.
Nasuwa się pytanie o możliwość zdalnego korygowania lub aktualizacji oprogramowania w modułach ESP 8266.
Oczywiście jest taka możliwość. Wystarczy zamontować bibliotekę „Arduino OTA w aplikacji do obsługi Arduino.
W przykładach znajdziemy folder „AruinoOTA a z niego wystarczy uruchomić skrypt o nazwie „BasicOTA.
Zanim przystosujemy skrypt do własnych potrzeb musimy pamiętać o kilku warunkach które trzeba spełnić aby móc zdalne modyfikować moduły ESP.

1.Instalujemy poniższe biblioteki a następnie w miejsce gwiazdek wpisujemy nazwę oraz hasło sieci WiFi w jakiej będzie układ pracował.
OTA12.Drugim bardzo ważnym warunkiem jaki musimy spełnić jest wielkość pliku instalacyjnego tj. skryptu ponieważ wielkość pliku musi być na tyle mała aby zmieściła się w pamięci Arduino równolegle z wcześniejszą wersją oprogramowania. Dopiero po spełnieniu tego warunku zastępuje ono swojego starszego kolegę.
Informacje o wielkości dostępnej pamięci oraz wielkości skryptu instalacyjnego otrzymujemy po dokonaniu weryfikacji nowego programu na dolnej belce programu do obsługi Arduino.

OTA2

3.W komputerze musimy mieć zainstalowany program „Python w wersji 2.7.9.
Po instalacji najnowszej wersji okazało się że OTA nie jest wspierana przez to oprogramowanie dlatego korzystniej jest użyć wersji odrobinę starszej ale współpracującej.
Skrypt „BasicOTA jest gotowym szablonem który trzeba zmodyfikować do własnych celów czyli wpisać w niego swoją aplikacje. Dla celów edukacyjnych zamieszczam fragment listingu z wpisaną funkcją mrugającą diodą LED na module NodeMCU 0.9
OTA3
       4. Komputer musi być podłączony do tj samej sieci WiFi co ESP8266
Moduł ESP musi być zasilony przed uruchomieniem aktualizacji ponieważ oprogramowanie  instalacyjne nie wykryje portu oraz przypisanego adresu IP bez których nie będzie możliwe skonfigurowanie aplikacji do Arduino.

Sam mechanizm wgrywania do pamięci Arduino poprzez przewód się nie zmienił.
Zmiany nastąpiły przy okazji instalacji zdalnej.
O tuż po wgraniu softu przez przewód w portach programu do Arduino pojawia się nowy port zatytułowany  „esp8266 łącznie z adresem IP który został nadany przy okazji instalacji programu.
Czyli żeby zdalnie zainstalować szkic do modułu ESP trzeba w aplikacji do obsługi Arduino załadować nowy skrypt, następnie w  menu narzędzia wybieramy naszą płytkę, prędkość, proponuję z tym parametrem nie przesadzać. Wybieramy również port tym razem „esp8266***** a następnie uruchamiamy kompilację oraz wgrywanie programu.